Program

 

 


Pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka pořádá Matice slezská v DolníLomné

ve dnech 1. a 2. září 2018

mezinárodní folklorní festival „Slezské dny“ s dlouholetou tradicí.

Tato velká přehlídka folkloru se koná v areálu Matice slezské v Dolní Lomné, který se nachází v krásném přírodním útvaru na soutoku Křínova a Lomňanky. Areál tvoří stylové roubené chalupy se dvěmi pódii, pojmenované podle těchto říček, na kterých probíhá program po oba dny festivalu.

V letošním roce je připraven skvělý program našich i zahraničních souborů. V dětském pořadu autorky Lenky Foltýnové Glacové s názvem: „Społu nóm je viešoło“ vystoupí soubory: Jackové, Lieska(SK), Malá Ondřejnica a Ostravička. Hlavní pořad je věnován 100. výročí vzniku Československa. Autorky Jaroslava Poláková a Soňa Wenzelová ho nazvaly: „Slezská vlasti, zemi nejkrásnější všech“ a vystoupí v něm soubory: Rozsutec (SK), Včelaran z Bílovic u Uh. Hradiště, Vrtek a Ischias z Opavy, Hlubina z Ostravy a Olšina z Orlové. Pořad je provázen historií i současností ČR, zazní zde slezská, česká i slovenská hymna. V sobotním podvečeru budou vyučovat své tance soubory v tanečním workshopu, zazpívat si můžete s kapelami účinkujícími v hudebním nokturnu. Večer pak bude patřit kapele Blaf a jejím příznivcům. Nebude chybět nedělní mše svatá na pódiu Křínov od 10.30 hod a také oblíbená soutěž dětských zpěváčků s názvem: „Slavíček ze Slezska“.

Slezské dny jsou bohaté i na doprovodné programy. Mezi tradiční akce patří dálkový pochod Mánesovou stezkou, organizovaný Klubem českých turistů v Třinci, řemeslný jarmark, kde budou předvádět lidová řemesla umělci z ČR, Slovenska a Polska. Ve stylových dřevěnicích budou členové Matice slezské pořádat tzv. Slezský krmáš, kde se podávají tradiční jídla a pití, např. bramborové placky, jelítko se zelím, bachora a jiné lahůdky.

V prostorách před starou pilou u areálu proběhne v sobotu prezentace vozidel zn. Škoda, Dacia, Renault a v neděli vozidla zn. Toyota.

Vstupné: sobota 100,- Kč,

neděle 100 Kč, 70,- Kč – ZTP, důchodci

děti do 10 let v doprovodu rodičů zdarma

Doprava: stálé spojení autobusy ČSAD Vsetín od stanice ČD Návsí k areálu a zpět

Festival se koná za podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR,

sponzory jsou Třinecké železárny, Moravia Steel, a.s., ObecDolní Lomná, Akvahelp Metal Praha, Pekárna Dolní Lomná.


 

Náš tip

Náš tip