Dolní a Horní Lomná

V tomto archivu můžete zavzpomínat na různé akce, které se v Lomné za poslední léta i v době zcela nedávné udály...

<<< hlavní strana

Dolní Lomná
Obec Dolní Lomná leží v malebném údolí  Těšínských Beskyd na pomezí  sousedního Polska a Slovenska. Je to údolí,  kterým  protéká průzračně čistá voda říčky Lomné. Je rozložena  v širokém  údolí uzavřeném lesnatými stráněmi ze všech  stran. Od severu je chráněna širokým  hřbetem Kozubové na jižní  straně vrcholem Skalky  a Velkým Polomem.

Údolí Lomné se  stává vyhledávaným cílem návštěvníků.  Je zde řada turistických tras, včetně  hlavní hřebenovky  Těšínských Beskyd. Spolu s Horní Lomnou je výchozím  bodem pro turistické trasy na  hřeben Polomu, odkud se dá přejít  na Bílý Kříž. Turistické chaty na Velkém  Polomu, Slavíči a  Kamenitém jsou  známými  středisky zimní a letní turistiky.


Obec se nachází se  v Chráněné krajinné oblasti Beskydy s přísným režimem  hospodaření, zástavby, rozvoje rekreace,  turistiky a sportu. Z přírodních  pozoruhodností je nejvýznamnější  přírodní rezervace Mionší o výměře 179 ha. Prales  Mionší je jeden  z největších v českých zemích  přístupný jen na zvláštní  povolení. V současné době se připravuje jeho zpřístupnění pro celou veřejnost. Plánovaný termín otevření je na 24.5.2005. Prales Mionší leží v nadmořské  výšce 893 m. Je posledním zlomkem původních přirozených smíšených lesů  a svým charakterem  odpovídá představám o karpatských jedlobučinách,  jaké kdysi pokrývaly příhodná  stanoviště tohoto horského  stupně po celých Beskydech. Nejmohutnější jedle v  rezervaci  dosahovaly průměru 1,5 m v prsní výšce, což znamená, že  jejich obvod  byl až 5,5 m. Dosahovaly výšky 45 až 60 m a  dožívaly se stáří 250 až 450  let.

V centru obce se nachází  překrásný  areál Matice slezské, který tvoří stylové  roubené chalupy a také dva  přírodní amfiteátry. Jsou zde organizovány dva festivaly:

FESTIVAL NA POMEZÍ
Festival folkové ,  country a  trampské písně, kterého se zúčastňují  účinkující i  návštěvníci ze tří pomezních států - České,  Polské a Slovenské republiky.  Vystoupilo zde již mnoho špičkových  umělců, mj. např. Jarek Nohavica, Wabi  Daněk, Eva Henychová,  Radka Fišárová. Ze skupin pak Kamelot, Žalman, Lokálka,  Fleret  s Jarmilou Šulákovou, Fragment, Poutníci, ze Slovenska  Mloci, Lojzo, Bukasový masív, z Polska Carrantuohill,  Whisky  Riwer a mnoho jiných. Odborníky je tato akce velmi kladně hodnocena  a řadí se mezi 10  nejnavštěvovanějších u nás.

SLEZSKÉ DNY

který  překročil již 30 let svého trvání.  Je znám nejen u nás,  ale i v zahraničí.  Hodnota programu spočívá v koncipovaných pořadech,  které  připravují zkušení autoři. Každoročně zde vystoupí asi  23 folklorních  souborů z celé ČR a ze zahraničí, což představuje  cca 900 účinkujících.  Pravidelně jsou zvány soubory ze Slovenska,  Polska a také jiných zemí. V  minulých letech nás navštívily  soubory z Řecka, Chorvatska, Litvy a také Anglie.  Samotný program  probíhá na obou pódiích - v sobotu od 15 hodin a v  neděli  od 10 hodin dopoledne.
V  sobotní večer patří pódium  Lomňanka mladým a na druhém tedy  Křínov se pak koná lidová veselice s dechovou hudbou  ze Slovácka s lidovým vypravěčem.
Ve stylových  chalupách  Matice slezské se připravují různé krajové speciality,  tzv.  Slezský krmáš, který je návštěvníky velmi  oblíben. V posledních letech je  v rámci těchto dnů pořádán  Jarmark rukodělné výroby. Své umění zde  předvádějí  řezbáři, keramici, přadleny, kováři a mnoho jiných. V prostorách  přilehlých k areálu je instalována výstava tématicky zaměřena  k programu. Raritou areálu je objekt staré  pily se zachovalým  katre.  Nedílnou součástí festivalu je  dálkový pochod Mánesovou stezkou ,  který má svou tradici  již 20 let.

Horní Lomná
je malebná obec, která spolu s Dolní Lomnou tvoří jedno z nejdelších (13 km) a nejhezčích údolí v Beskydech. Obec leží na toku říčky Lomné, od níž převzala i své jméno. Je vyhledávanou rekreační oblastí s četnými rekreačními objekty jak soukromými tak i podnikovými. Ideální východisko pro výstupy na hřebeny Beskyd. V blízkém okolí leží Velký Polom, Slavíč, Visaláje. Lze dojít na Lysou horu, vrch Javorový, po Č-S hranici na hraniční přechod Konečná a pokračovat až do Bílých Karpat. V zimě jsou v provozu dva lyžařské areály a k dispozici je i spousta hřebenových tras pro běžkaře. V obci se dochovaly se četné lidové stavení, především v oblasti Horního Přelače. V obci je několik bazénů, restaurace i hospody, spousta příležitostí pro ubytování, dobře zásobený a skoro neustále otevřený obchod. Spojení se světem zajišťují z Jablunkova autobusy ČSAD.

<<< zpět do archivu
 

Náš tip

Náš tip

Náš tip

Zimní verze